Стефан Анатолійович Песковацький - доктор фізико-математичних наук, професор, лауреат державної премії Української РСР у галузі науки та техніки, завідувач відділу радіометричної та вимірювальної апаратури ІРЕ АН УРСР (Харків).

  Талановитий вчений, вмілий організатор та педагог С.А.Песковацький відомий своїми роботами, що зіграли визначальну роль у розвитку сучасної радіофізики. Він народився 10 лютого 1926 року на хуторі Нижньо-Калинівський Костянтинівського району Кам’янської (нині Ростовської) області. До 1942 року навчався у середній школі. Навчання було перервано війною. Під час Другої світової війни С.А. Песковацький брав участь у підпільній роботі на окупованій німцями території. Після звільнення Ростовської області у 1943 році був призваний до Радянської армії. Брав участь у бойових діях, дійшов із частинами Радянської армії до Німеччини, був поранений, нагороджений орденами Вітчизняної війни І ступеня та орденом слави ІІІ ступеня, бойовою медаллю «За відвагу». Після демобілізації з армії С.А. Песковацький закінчив у 1949 році середню школу робітничої молоді у м. Ялта, а у 1955 році – радіотехнічний факультет Всесоюзного заочного енергетичного інституту та отримав диплом з відзнакою про присвоєння йому кваліфікації «інженер-електрик». До 1952 року працював телефоністом у м. Ялта, а з 1952 р. по 1956 р. – інженером Харківської міжміської телефонної станції. Протягом кількох років він прагнув працювати у науковому інституті. У 1956 році С.А. Песковацький був прийнятий до аспірантури Інституту радіофізики та електроніки АН УРСР. Після закінчення якої його залишили для продовження наукової діяльності в лабораторії безперервного генерування на посаді молодшого наукового співробітника. У 1962 році він захистив на вченій раді Казанського державного університету дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук, у 1965 році отримав вчене звання старшого наукового співробітника за спеціальністю «Радіофізика, включаючи квантову радіофізику». У 1967 році він організував неструктурну лабораторію з досліджень у галузі фізики надпровідників на надвисоких частотах, яка у 1975 році була перетворена на відділ радіометричної та вимірювальної апаратури ІРЕ АН УРСР. Завідувачем цього відділу став професор фізико-математичних наук С.А. Песковацький. Докторську дисертацію він захистив у 1972 році. Після організації в ІРЕ АН УРСР Сектора, а потім Відділення радіоастрономії відділ у повному складі став його структурною частиною. У 1985 році після організації Радіоастрономічного інституту Стефан Анатолійович очолив у ньому відділ радіометричної та вимірювальної апаратури. За своєю ініціативою у 1991 році він залишив організаційну роботу та був обраний на наукову посаду провідного наукового співробітника у своєму відділі, який наразі трансформувався у відділ міліметрової радіоастрономії. До останніх днів свого життя С.А.Песковацький продовжував наукову діяльність, яка перервалася 11 липня 2000 року.
   С.А. Песковацький є піонером у розвитку досліджень у галузі квантової радіоелектроніки в Україні. Працюючи в тісному контакті зі школами академіка АН СРСР О.М.Прохорова та член-кореспондента АН СРСР С.О.Альтшулера, він взяв активну участь у становленні нового на той час наукового напряму. Другий науковий напрямок, який С.А. Песковацький ініціював в ІРЕ АН УРСР, було пов'язано з дослідженнями у галузі фізики надпровідників на надвисоких частотах. С.А. Песковацького відрізняла широта наукових поглядів, захопленість науковими дослідженнями, уміння знаходити неординарні та сміливі розв'язання наукових проблем. У своїй роботі він поєднував новаторські теоретичні підходи та талант експериментатора. Він першим виявив експериментально, і першим дав теоретичну інтерпретацію зв’язку між релаксаційними характеристиками спінових магнітних систем та електроквадрупольним механізмом взаємодії спінів. Спільно з іншими його співробітниками було запропоновано використання андалузиту як нової активної речовини для приладів квантової електроніки міліметрового діапазону. Під його керівництвом було проведено піонерські експериментальні дослідження нелінійних надвисокочастотних властивостей надпровідників, процесів руйнування надпровідності струмом НВЧ. Велику увагу С.А. Песковацький приділяв розробкам нових приладів з унікальними характеристиками. Саме тому в нашому інституті з’явилися квантові підсилювачі, високочутливі напівпровідникові змішувачі на діодах з бар’єром Шотткі в міліметровому діапазоні довжин хвиль і дециметрові підсилювачі проміжної частоти для супергетеродинних приймачів.
   За розробку фізичних основ високочутливого прийому електромагнітних хвиль у 1988 році С.А.Песковацькому в колективі українських та вірменських учених було присуджено Державну премію Української РСР у галузі науки та техніки.
   Протягом багатьох років Стефан Анатолійович Песковацький активно займався викладацькою діяльністю. Він був одним із ініціаторів організації на радіофізичному факультеті Харківського державного університету ім. А.М. Горького (нині Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна) підготовки студентів за новою на той час спеціальністю "квантова радіофізика". У 1964 році він став першим завідувачем кафедри квантової електроніки. Саме на цій кафедрі він отримав звання доцента (1964 р.), а у 1979 році – звання професора. Багато лекційних курсів та лабораторних робіт були ініційовані та організовані за участю С.А. Песковацького. Лекціям, які він читав студентам, були властиві наукова глибина та оригінальний підхід до викладання матеріалу.
   Стефан Анатолійович Песковацький був активною людиною. Любив літературу, освоївши під час війни німецьку мову, він потім вивчив англійську та використовував її при написанні наукових статей. Він був принциповим вченим і громадянином. Ніколи він не ставився пасивно до суспільних процесів у країні, де він жив, чи за кордоном. До кінця свого життя він не зрадив своїх переконань та ідей.
   Стефан Анатолійович дав дорогу в наукове життя багатьом вченим, які досі продовжують його починання або використовують отримані від нього знання як у Радіоастрономічному інституті НАН України, так і на інших підприємствах в Україні та за її межами.